39-300 Mielec, ul. Żeromskiego 28
tel./fax 17 788 51 68, 17 788 51 69
e-mail: kopernik@powiat.mielec.pl

REKRUTACJA 2024

WYBIERZ KLASĘ

Jubileuszowy Zjazd Chemików
11 września 2016r. | Administrator

10 września odbył się w naszej szkole Jubileuszowy Zjazd Chemików zorganizowany przez absolwentów „Kopernika” i nasze liceum z okazji 60-lecia działalności Kółka Chemicznego. Patronat honorowy objął pan Zbigniew Tymuła – Starosta Powiatu Mieleckiego.

Przypomnijmy, że nasza szkoła rozpoczęła działalność 1 września 1953 r. Mieściła się wtedy w budynku przy ulicy Biernackiego 6 i nosiła nazwę: 11-letnia Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, zmienioną w 1961 r. na Liceum Ogólnokształcące nr 27 (numeracja liceów była „ciągła” dla całego województwa), a następnie II LO. W 1974 r. liceum przeniosło się do obecnego budynku przy ulicy Żeromskiego.

Historia kółka chemicznego rozpoczęła się wraz z zatrudnieniem w liceum w roku 1955 profesora Edwarda Spilarewicza, który wraz z żoną Jadwigą Spilarewicz stworzyli świetną atmosferę do pracy, zaszczepiając w młodych ludziach niezwykłą miłość do chemii. Kółka chemiczne, we wspomnieniach absolwentów, były nie tylko kuźnią wiedzy, przygotowaniem do olimpiady przedmiotowej, ale także świetną szkołą życia, przyjaźni, poznawania uroków Polski podczas obozów i wycieczek.

obrazek

Zespół chemików w historii naszej szkoły oprócz państwa Jadwigi i Edwarda Spilarewiczów tworzą: pani Zofia Jankowska (w latach 1970-1992) i od roku 1990 pani Anna Lewandowska i pan Zbigniew Konopka. To oni są autorami sukcesów naszych olimpijczyków – a jest to najliczniejsza grupa uczestników zawodów centralnych olimpiad przedmiotowych. Olimpiada Chemiczna ma 70 laureatów i finalistów z „Kopernika”, w tym laureatów Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej (Jacek Nowakowski – 1988 r. i 1989 r., Wojciech Macyk – 1992 r. i Joanna Drozd – 1998 r.).

Podczas Jubileuszowego Zjazdu Chemików spotkały się wszystkie pokolenia laureatów olimpiady, aby podziękować w wyjątkowy sposób panu Spilarewiczowi za jego zasługi. Laudację na jego cześć wygłosił Bazyli Pietrow (jeden z pierwszych olimpijczyków), podkreślając wyjątkowe miejsce w historii szkoły i w życiu każdego, kto stał się częścią „stajni Spilarewicza”. Czcigodny Jubilat otrzymał medal Polskiego Towarzystwa Chemicznego im. Zofii Matysikowej oraz liczne listy gratulacyjne (m.in. od pana starosty Zbigniewa Tymuły, pana prezydenta Daniela Kozdęby, od dziekana Wydziału Chemii UJ pana prof. Piotra Kuśtrowskiego. Zjazd był okazją do wspomnień, pochwalenia się osiągnięciami naukowymi i zawodowymi naszych olimpijczyków, spacerem po szkole, odszukaniem się na kartach kronik.

Wszystkim, którzy przygotowali ten zjazd i przybyli na niego serdecznie dziękujemy. Życzymy wspaniałych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, a obecnym uczniom „Kopernika” życzymy laurów w olimpiadach i konkursach chemicznych!

Powrót »
te: 0.016s dbnc: 6 dbnq: 6