39-300 Mielec, ul. Żeromskiego 28
tel./fax 17 788 51 68, 17 788 51 69
e-mail: kopernik@powiat.mielec.pl

REKRUTACJA 2024

WYBIERZ KLASĘ

25 lat wymiany z CEG Erlangen
12 października 2017r. | Administrator

W dniach od 29 września do 7 października gościliśmy grupę niemieckiej młodzieży ze szkoły partnerskiej w Erlangen. Tym razem przyjechało 25 uczniów - niektórzy już po raz drugi lub trzeci - oraz 3 nauczycieli. W tym roku uczniowie zwiedzali Kazimierz Dolny, Majdanek i Lublin, a w ostatnim dniu także Kraków. W czwartek 5 października z okazji 25. lat istnienia wymiany dyrektorzy obu szkół – panowie Zbigniew Rzeźnik i Thomas Kellner ponownie podpisali porozumienie o współpracy.

Plusem takich spotkań jest budzenie motywacji do nauki języków obcych (językiem wymiany jest oprócz niemieckiego, także angielski), nauka tolerancji, ale też rozwijanie kompetencji interkulturowych, które przyniosą korzyści w przyszłej pracy z obcokrajowcami i są obecnie tak poszukiwane przez pracodawców.

Spotkanie wspierane jest finansowo przez organizację Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) z siedzibą w Warszawie.

W ciągu 25 lat, zapoczątkowanych w 1992 przez panów: Janusza Świądra (IILO) i Kurta Joa (Liceum Christiana Ernsta) w wymianie wzięło udział z obu szkół już ponad 2000 uczniów (w tym np. Prezydent Mielca p. Daniel Kozdęba czy nauczycielki naszej szkoły: p. Katarzyna Misiak, Edyta Gracz-Chmura, Dorota Dzija) oraz 100 opiekunów (nauczycieli i rodziców). Obecnie kierownikami wymiany są: ze strony niemieckiej od 2012r p. Julian Bobe i p. Dorota Dzija, od 2003r ze strony „Kopernika”.

Nasza wymiana odbywa się dwa razy w roku co jest ewenementem na skalę krajową. Jest jedną z najstarszych i jedną z najliczniejszych (bywało, że w jednym spotkaniu uczestniczyło 100 uczniów).

Doceniając kierownika wymiany, p. Dorotę Dziję, organizacja PNWM zaprosiła ją w listopadzie tego roku do Berlina, aby podzieliła się doświadczeniami dotyczącymi różnorodności w procesie realizacji wymian na II Kongresie Laboratorium Wymiany.

6 kwietnia 2018 roku nasi uczniowie pojadą do Erlangen z rewizytą.

te: 0.012s dbnc: 6 dbnq: 6