39-300 Mielec, ul. Żeromskiego 28
tel./fax 17 788 51 68, 17 788 51 69
e-mail: kopernik@powiat.mielec.pl

REKRUTACJA 2024

WYBIERZ KLASĘ

Narodowe Czytanie z II LO
8 września 2019r. | TK

7 września 2019 r. uczniowie oraz nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Mielcu włączyli się w 8. edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W tym roku para prezydencka wybrała osiem nowel. Spośród nich licealiści zaprezentowali cztery – reprezentatywne dla różnych epok. Były to: „Katarynka” Bolesława Prusa, „Dym” Marii Konopnickiej, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza.

Prezydent w specjalnym liście napisał, że jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem, a ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

Na zaproszenie II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika do włączenia się w akcję Narodowego Czytania 2019 tłumnie odpowiedzieli mielczanie. Licznie przybyli do Pałacyku Oborskich, by wspólnie czytać utwory, które charakteryzuje uniwersalność treści oraz refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem.Tradycyjnie już każdy z uczestników otrzymał do własnego egzemplarza książki pamiątkowy stempel - okolicznościową pieczęć nadesłaną przez Kancelarię Prezydenta.

Inicjatywa Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Akcja Narodowe Czytanie została przygotowana przez panie polonistki: Jolantę Gałkowską, Edytę Gracz-Chmurę, Annę Skórską, Magdalenę Żukowską-Bąk, Magdalenę Zalotyńską i Małgorzatę Brach. Wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie tej pięknej imprezy serdecznie dziękujemy.

te: 0.013s dbnc: 6 dbnq: 6