25 listopada klasa 2c zwiedziła rezerwat przyrody nieożywionej „Prządki” koło Krosna. To grupa ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty przypominające ludzkie postacie. Następnie w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie – nietypowej hucie szkła, bo ukrytej na czterech poziomach pod zabytkowym Starym Miastem – uczniowie brali udział w pokazach formowania i zdobienia szkła różnymi metodami i technikami. Świątecznego nastroju i emocji dostarczyły warsztaty własnoręcznego zdobienia bombek.
Do głównych atrakcji Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie należą efektowne, odbywające się na oczach publiczności pokazy. Zespół hutników pracuje przy piecu wybierając porcje gorącego szkła i formując ręcznie, przy pomocy prostych narzędzi różne przedmioty – nam zaprezentowano tworzenie figurki ryby. Rozżarzona masa szklana o temperaturze 1100-1200 stopni, precyzyjne ruchy hutników i wreszcie powstające szklane cuda to widowisko przykuwające uwagę oraz wzbudzające emocje.
Na kolejnym poziomie zwiedzający obserwują prace dekoratorów, czyli zdobników szkła, pracujących różnymi metodami i technikami. Grawer i kugler, czyli szlifierz – rzeźbią szklaną powierzchnię przedmiotów tworząc dekoracje i płaskorzeźby. Obok swoje stanowisko mają malarki, dalej jest piec fusingowy spiekający w jedną całość przygotowane przez artystkę szklane kompozycje.
Przy warsztacie witrażowym można poznać stare i nowe techniki tworzenia przeszkleń. Wyjątkowe zainteresowanie zwiedzających budzi obserwacja ręcznego formowania na palniku. W ten sposób mogą „na żywo” śledzić proces tworzenia szklanych miniatur.
Turyści mogą czynnie angażować się w zwiedzanie – pytać, oglądać szczegóły i spróbować swoich sił w szklarskim rzemiośle. To niepowtarzalna okazja, by wziąć do ręki piszczel i spróbować „wydmuchać” wazon czy szklaną bańkę, wybić medal lub uczestniczyć w warsztatach zdobienia szkła np. grawerskim czy malarskim. Centrum składa się z dwóch budynków – w głównym przy ul. Blich 2 mieszczą się wspomniane pracownie. Jest tu także sala projekcyjna, gdzie wyświetlany jest film poświęcony historii krośnieńskiego szkła. Niespodzianka czeka na poziomie -4, czyli przy wejściu z parkingu. Na podłodze powstało malowidło 3D, którego powierzchnia wynosi 80 metrów kwadratowych. Przedstawia wnętrze dawnej huty szkła. Wychodzą rewelacyjne zdjęcia iluzji!
Drugi z budynków to tzw. piwnice przedprożne, które znajdują się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku. Mieści się tu ekspozycja najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez artystów związanych z Krosnem lub pochodzących stąd. Tu znajduje się również sala „Szkło w fizyce”, w której eksponowane są m.in. szklane soczewki, kalejdoskop i światłowody. Za ich pomocą można poznać fizyczne właściwości szkła. W piwnicach prezentowane są także przykłady szklanych przedmiotów wyprodukowanych dla światowych marek. Byliśmy, zobaczyliśmy i serdecznie polecamy wycieczkę do huty szkła w Krośnie!