39-300 Mielec, ul. Żeromskiego 28
tel./fax 17 788 51 68, 17 788 51 69
e-mail: kopernik@powiat.mielec.pl

REKRUTACJA 2024

WYBIERZ KLASĘ

Młodzież z Izraela w „Koperniku”
3 kwietnia 2015r. | Administrator

12 marca, już po raz czwarty, II Liceum im Mikołaja Kopernika w Mielcu odwiedzili uczniowie izraelskiej szkoły średniej w Or Yehuda, niedaleko Tel Awiwu. Spotkania odbywają się z inicjatywy historyka, pana Henryka Dugiełło, w ramach projektu „Bliżej Siebie”.

W tym roku, spotkanie rozpoczęło się, można powiedzieć już tradycyjnie, na Górze Śmierci w Pustkowie. Tam dość długo trwało samo przywitanie, potem wspólnie przy bardzo zimowej aurze odbyliśmy spacer po wzgórzu, na szczycie którego nasi przyjaciele z Izraela przygotowali ceremonię w hołdzie ofiarom obozu w Pustkowie.

obrazek

Po około godzinnej uroczystości, nieco zziębnięci, przyjechaliśmy do siedziby naszej szkoły w Mielcu. W pierwotnym planie mieliśmy wszyscy udać się do restauracji „Karczma Polska”, gdzie miała odbyć się prezentacja specjałów polskiej kuchni. Niestety na taka formę spotkania nie zgodziły się czynniki odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszych gości, i na tydzień przed wizytą musieliśmy zmienić przebieg spotkania. Postanowiliśmy pokazać to, co mamy najlepsze, nasz wspaniały chór szkolny oraz naszych utalentowanych muzycznie uczniów. Po przyjeździe do szkoły pan dyrektor serdecznie powitał wszystkich i zaprosił do wspólnej zabawy. Wspaniały występ, jak zwykle, zaprezentował nasz chór, potem absolwent - Michał Kasprzak zaśpiewał po hebrajsku bardzo popularną w Izraelu piosenkę, czym początkowo wprawił wszystkich w zdumienie. Później nasi goście rozpoczęli wspólne śpiewanie i taniec. Zapanować nad wszystkimi było bardzo trudno. Zaprezentowaliśmy nasze regionalne stroje ludowe i przeprowadziliśmy kilka konkursów z nagrodami, np.: „Jak poprawnie mówić po polsku”, a na koniec goście zwiedzili szkołę. Jak zwykle wszyscy mówili dużo po angielsku, robili tysiące zdjęć, a wszystko we wspaniałej atmosferze przyjaźni i radości. Mieliśmy okazję gościć panią dyrektor szkoły w Izraelu, otrzymaliśmy od niej specjalne podziękowania w formie pamiątkowej tabliczki, która jako kolejna już zawiśnie obok pokoju nauczycielskiego. My przygotowaliśmy pamiątkowy kolaż ze spotkania w ubiegłym roku, wręczyliśmy albumy i prezenty, które otrzymaliśmy od naszych władz lokalnych i samorządowych. Spotkanie trwało od godziny 9 do 13, a później nasi goście pojechali do Krakowa, gdzie mieli kolejny etap swojego podróżowania po naszym kraju. A my udaliśmy się do „Karczmy Polskiej” na wcześniej zamówione już pierogi, gołąbki i żurek. Wszystko było bardzo pyszne. Spotkanie było znakomitą okazją do wzajemnego poznania, praktykowania konwersacji po angielsku i pozbywania się wszelkich uprzedzeń i stereotypów w kontaktach międzyludzkich. Było spotkaniem wyczekiwanym przez naszych uczniów, czego dowodem była niezwykła ich aktywność organizacyjna w przygotowaniu wizyty.

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali spotkanie, a szczególnie panu Henrykowi Dugiełło, który był jego inicjatorem. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkanie też się odbędzie.

te: 0.012s dbnc: 6 dbnq: 6