39-300 Mielec, ul. Żeromskiego 28
tel./fax 17 788 51 68, 17 788 51 69
e-mail: kopernik@powiat.mielec.pl

REKRUTACJA 2024

WYBIERZ KLASĘ

Kopernikowskie srebrne głosy
14 czerwca 2017r. | Administrator

Chór szkolny II Liceum Ogólnokształcącego pod dyrekcją dr. Antoniego Stańczyka odniósł kolejny duży sukces zdobywając srebrny dyplom na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 48. Jest to jedno z najistotniejszych osiągnięć, jakim mogą pochwalić się kopernikowscy chórzyści. Na Legnickim Turnieju, który odbył się w dniach 26-28 maja, oceniała ich bowiem Rada Artystyczna, złożona z doświadczonych dyrygentów chóralnych. Wśród nich znalazły się takie sławy jak: prof. Benedykt Błoński (dziekan wydziału sztuki na UWM), prof. Dariusz Dyczewski (rektor Akademii Sztuki w Szczecinie), prof. Stanisław Krawczyński (rektor Akademii Muzycznej w Krakowie). Jury brało pod uwagę technikę wokalną i kulturę brzmienia, intonację i rytm, właściwe zastosowanie dynamiki, tempa, agogiki, barwy, konstrukcji frazy, stopień trudności repertuaru oraz całościowe wrażenie artystyczne - zbudowanie formy każdego prezentowanego utworu, kontakt dyrygenta z zespołem oraz oddziaływanie na publiczność.

- Jest to niewątpliwie bardzo duży sukces z którego ogromnie się cieszymy – mówi dyrygent chóru dr Antoni Stańczyk. – Mieliśmy w tym roku bardzo silną konkurencję. Oprócz nas w turnieju udział wzięli m.in.: Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie, czy Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. Nasza II lokata cieszy tym bardziej, że oceniało nas tak znamienite jury.

Chór II LO istnieje od 2002 roku i ma charakter rotacyjny (jego skład zmienia się rokrocznie). Zespół tworzą uczniowie klas I-III (ok. 30 osób). Dyrygentem chóru jest pan dr Antoni Stańczyk, nauczyciel wiedzy o kulturze w mieleckim II LO. Od początku swojego istnienia chór odnosił liczne sukcesy. Otrzymał m.in.: I nagrodę na Rzeszowskim Festiwalu Cantate Deo, III nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera Gaude Cantem. Zespół zajął także II miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Sacra Ecclesiae Cantio. Dużym sukcesem okazał się także występ na XVIII Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Varsovia Cantat, gdzie chór II LO zdobył II nagrodę. Licealiści z Kopernika zdobyli tez uznanie jurorów zagranicznych konkursów. W 2013 roku otrzymali I nagrodę na XVI Międzynarodowym Festiwalu Chórów Młodzieżowych i Chórów Młodych Rainbow w Sankt Petersburgu. Zespół występował ponadto podczas III Międzynarodowego Festiwalu Chórów i Orkiestr w Wiedniu MRF Music Festiwal.

- Nasz szkolny chór, to nasza duma – mówi dyrektor II LO Zbigniew Rzeźnik. – Należy jednak zdać sobie sprawę, że na każdy tak duży sukces, składa się ciężka praca i duża samodyscyplina. Tym bardziej cieszymy się z kolejnych nagród i doceniamy zaangażowanie zarówno młodzieży, jak i genialnego dyrygenta, Antoniego Stańczyka.

Turniej Chórów zainicjowany został przez nieżyjącego już, legnickiego dyrygenta i animatora ruchu muzycznego, Henryka Karlińskiego. Główną nagrodę Turnieju stanowi przechodnia Lutnia im. Jerzego Libana z Legnicy. Chóry, które ją trzykrotnie zdobędą, otrzymają na własność wierną kopię oryginalnej lutni, wykonaną w skali 1:1 z tych samych materiałów i wg tego samego projektu. Chórzyści II LO obiecali, że zawiśnie ona na honorowym miejscu w szkole. Gratulujemy sukcesu i trzymamy za słowo!

Zobacz zdjęcia...

te: 0.016s dbnc: 6 dbnq: 6