39-300 Mielec, ul. Żeromskiego 28
tel./fax 17 788 51 68, 17 788 51 69
e-mail: kopernik@powiat.mielec.pl

REKRUTACJA 2024

WYBIERZ KLASĘ

Spektakl teatralny „Pygmalion” w języku angielskim
4 grudnia 2018r. | TK

29 listopada grupa uczniów II LO obejrzała spektakl teatralny w języku angielskim na podstawie sztuki „Pygmalion” angielskiego dramaturga G.B. Shaw. Twórcami spektaklu byli aktorzy brytyjskiego teatru TNT Theatre Britain, występujący już od 1980r. na scenach całego świata. Tym razem po raz pierwszy pojawili się w Rzeszowie na scenie sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Tytułowy Pygmalion to postać z mitologii greckiej, rzeźbiarz, który zakochał się w swoim doskonałym dziele. Sztuka Bernarda Shawa opowiada o zakładzie między angielskim profesorem lingwistyki i jego przyjacielem. Anglia do dziś jest znana z podziału społeczeństwa na warstwy społeczne, ale również posiada szeroką dialektyzację języka, typową dla poszczególnych regionów, miast czy dzielnic. Profesor Higgins, posiadający umiejętność rozpoznawania pochodzenia ludzi po ich sposobie mówienia i dialektach, to jednocześnie egoistyczny naukowiec, który przeprowadza nieludzki eksperyment. Podejmuje wyzwanie, w którym zobowiązuje się do wyedukowania ulicznej kwiaciarki z Covent Garden w kwestii nienagannych manier i języka, właściwych klasie wyższej. Po intensywnej i mozolnej pracy, Eliza wspaniale prezentuje się na balu jak prawdziwa księżna. Czy jednak ta metamorfoza przynosi jej szczęście?
Niezapomnianych wrażeń dostarczyła publiczności fantastyczna gra aktorów, która uzmysłowiła nam potęgę języka i ukazała niuanse wymowy języka angielskiego. Z niecierpliwością czekamy na kolejne występy grupy TNT w Polsce, a zainteresowanych odsyłamy do strony, gdzie można przeczytać więcej na temat samej sztuki i obejrzeć fragmenty przedstawień. http://www.english-theatre.cz
Grupą uczniów opiekowały się p. E. Łukaszek i p. A. Czepiżak.

te: 0.012s dbnc: 6 dbnq: 6